ponedeljek, 25. november 2019

Meteorit Javorje praznuje 10 let

 V tej jeseni, natančneje 5.11. je minilo natanko deset let od dneva, ko sta moj oče Mirko Štibelj in strojnik Miha Buh zaključevala dnevno delo na izkopu za gozdno pot. Oče je v brižini izkopane poti opazil malo drugačno gmoto in jo dvignil ter kasneje odnesel domov. Tako se je pred desetimi leti pričela znana zgodba o Meteoritu Javorje, kot so ga kasneje poimenovali. 

Mirko Štibelj in obeležje sredi vasi z repliko Meteorita Javorje


 Gre za izjemno redko najdbo saj so v Sloveniji naldeni leštirje meteoriti. Prvi, kovinski je padel v Avče v Soški dolini že leta 1908 in je bil njegov padec viden, drugi Meteorit Jesenice je padel na Mežaklo. Tudi ta padec je bil viden. Tudi na Jesenicah so letos spomladi obeležili deseto obletnico najdbe. Četrti, kamniti meteorit Jezersko pa je bil najden že leta 1992, a ga je lastnik odnesel domov misleč, da je kamen. Šele leta 2012 so potrdili, da gre za meteorit in tako smo dobili še četrti Meteorit Jezersko.


Meteorit Javorje (foto Andraž Sodja):

V prerezu


 Ta košček vesolja, ki je pred mnogimi leti prtiletel v naše lepe kraje pod Starim vrhom, si je seveda zaslužil, da smo se ga pred dnevi spomnili  s srečanjem tistih, ki so bili zaslužni, da je Meteorit Javorje dobil mesto v svetovnem registru meteoritov in ima svoj certifikat, v katerem so vpisani vsi njegovi uradni podatki (kraj najdbe, sestava, zgodovina, uvrstitev, klasifikacija in reference) 

 Povabilu se je odzval tudi Andraž Sodja, predstavnik Društva za razvoj turizma Jesenice in član Društva Meteorita, katero je skrbnik in organizator vseh dogodkov na Jesenicah, ki so povezani z meteoritom. Pogrešali smo predstavnika občine Gorenja vas - Poljane in predstavnika Zavoda Poljanska dolina. Opravičili so se nam tudi predstavniki občine Jezersko. 




Zbor in skozi vas na pot.... vreme nam ni bilo naklonjeno, saj bi obiskovalcem želeli pokazati naše kraje v soncu in z vsemi razgledi. A smo bili vseeno hvaležni da vsaj ni padal dež.

 Kljub manjši skupinici pa je bilo druženje prijetno in poučno. Gospod Pavel Florjančič, priznani geolog in zgodovinar (poleg ostalega) nam je podal kar nekaj zanimivih podatkov. Veliko pa nam je o Meteoritu Jesenice in tudi nekaj o zgodovini zgornje Gorenjske, povedal g. Sodja. Pridružile so se nam tudi učiteljice PŠ Javorje in skupaj z njimi smo popeljali goste po Meteoritkovi poti, ki so jo pred leti vzpostavili učenci PŠ Javorje. Pot smo zastavili v nasprotni smeri in prvi postanek je bil na najvišji točki pri knjižnici na prostem. 

Knjižnica na prostem, ki so jo uredili učenci




 Nadaljevali smo mimo Barbarčeve hiše, kjer smo predstavili življenje Luke Jerana in nadaljevali pot do najdišča Meteorita Javorje. 

Pri hiši Luke Jerana (Barbarč)





Naloge ob Meteoritkovi poti


Mesto najdbe (točno mesto je označeno z oranžno puščico)



Mimo hudournika Ježa 



 Vrnili smo se do domačije Par Darmutu, kjer je oče Mirko Štibelj pokazal meteorit, vsak pa je lahko potežkal tudi repliko.

Meteorit in replika


G. Florjančič nam je podal nekaj novih podatkov....

.....in očetu (Mirkotu Štiblju) podaril košček meteorita, ki je bil najden v južni Ameriki

Mama Marjeta nas je vse pogostila s čajem, piškoti in domačim zdravilom za prehlad (šnopčkom)

Očetova ročna dela


 Poleg meteorita je predstavil še ročno delo s katerim se ukvarja v prostem času.

 Druženje smo zaključili ob prijetnem pogovoru v Gostilni Blegoš.



 V Sloveniji s(m)o štirje kraji, ki nas druži takšna "vesoljska" najdba in upam, da smo zasejali seme, kot se je izrazil g. Sodja, da se bomo uspeli povezati in vzpostaviti sodelovanje in druženje, ki lahko vsakemu kraju prinese le dobro pri razpoznavanju kraja in gradnji edinstvene turistične podobe.



Zahvaljujem se vsem, ki ste z nami delili to popoldne.
Najlepša hvala Turističnemu društvu Stari vrh in Janezu Šturmu za organizacijo in pogostitev.


Se spet vidimo!

       

Ni komentarjev:

Objavite komentar