Dobrih sedem let je minilo od dneva, ko sta moj oče in strojnik Miha ob izkopavanju našla "čudno skalo" in, ker se je mojemu očetu zdela ravno prav posebna, jo je odnesel domov in čez leto in pol je bila ta "čudns skala" vpisana v Svetovni register meteoritov. Kot tretji, od štirih, najdenih meteoritov na področju Slovenije.
Javorje skozi češnjevo cvetje
Pokrito obeležje
V teh dneh pa je ta najdba dobila portditev tudi v najožjem prostoru - v Javorjah. V teh letih je krožna pot mimo najdišča meteorita postala nekakšna družinska sprehajalna pot. Na mestu, kjer je bil meteorit najden, je že nekaj let bila preprosta klop. In vedno smo se tam ustavili in malo posedeli. Jeseni je oče postavil obeležje, ploščo z napisom, letos pa je v bližini naredil še klopi in mizo. To pot so za svojo vzeli tudi nekateri drugi domačini in člani turističnega društva Stari vrh skupaj z Janezom Šturmom in otroci iz PŠ Javorje, so prišli na idejo, da bi to pot poimenovali, označili in ponudili kot lepo turistično popestritev kraja. V samem centru Javor so postavili zelo lepo obeležje z repliko meteorita in opisom.
Včeraj, na svetovni Dan zemlje, pa so nas vodiči, otroci iz PŠ Javorje popeljali po tej poti. To je bil njihov projekt, projekt z naslovom "Iskajne izgubljenega koščka vesolja" s katerim so sodelovali na tekmovanju, ki vsako leto poteka pod okriljem Turistične zveze Slovenije in tekmujejo učenci iz vseh šol. S tem projektom so otroci prejeli srebrno priznanje. Čestitke.
Učenci PŠ Javorje (mladi turistični delavci) na državnem tekmovanju
"Turizmu pomaga lastna glava" , kjer so dobili srebrno priznanje.
Ob desetih smo se zbrali pred gostilno Blegoš, kjer smo, po uvodni besedi predsednika TD Stari vrh Tomaža Ažbeta in glavnega "krivca" Janeza Šturma, pod vodstvom nadobudnih učencev krenili na pot.
Gremo na pot
Najprej so morali najti Mirkota (ki se je skril), da jim je pokazal meteorit
Meteorit Javorje pod steklom, zraven replika iste teže
G. Jože in Zdenka Tavčar izdelujeta repliko meteorita
Natančno delo in zelo zanimivo
Najprej do naše domačije "Par Darmut", kjer je vsak lahko videl pravi meteorit in potežkal kopijo v enaki teži, kot je original. Tu je bila tudi prva pogostitev obiskovalcev in pohodnikov, ki so jo pripravile kmečke žene in moja mami. Nadaljevali smo po poti "Skoz brjieg" in do "Voušja" mimo kozolca "Za pečjo" in naprej do travnikov, ki jim pravimo "Na voučk".
Travniku pod tem kozolcem se reče Za pečjo,
vrjetno zaradi te velike skale mimo katere smo šli
Na tej sliki se nad pohodniki vidi Barbarčeva hiša, kjer je bil rojen Luka Jeran
Ves čas smo sledili zanimivim markacijam, ki so jih napravili otroci in, ko smo prišli v gozd smo se v prvi "grapi" ki ji pravimo "U Jež" ali pa samo Ježa ustavili in otroci so po tleh iskali kamenjčke, ki bi bili podobni meteoritu in nabrali manjše kamenjčke za kasnejšo nalogo.
Na poti čez Požar
Po lepi poti skozi gozd ki mu pravimo "Na Požari" smo prišli do "Ještinucove nive" male jase na najbolj oddaljenem delu poti. Tu so otroci postavili nekakšno tarčo. Planet zemljo z narisanimi celinami in na mestu, kjer so Javorje (oziroma Slovenija), luknjico v katero so morali otroci s kamenjčki, ki so jih prej nabrali po tleh ciljati. S tem so pokazali kako težko je zadeti luknjico, oziroma, kakšno srečo imamo, da je meteorit padel ravno v naše kraje.
Otroci so ciljali luknjo v tabli
Potem, ko je tudi oče metal v tarčo, smo nadaljevali pot do najdišča meteorita, kjer nas je obiskal Meteoritek, njihova maskota. Na tem mestu je tudi oče povedal par besed. O sami najdbi in o pomembnosti te najdbe, pa je spregovoril tudi g. Pavel Florjančič. Ob obeležju je postavljena lepa tabla na kateri je opisan Mteorit Javorje.
Zelo lepo narejena tabla ob mestu najdbe. Zahvala Simonu Demšar
Obisk Meteoritkota
Po poti smo se povzpeli na asfaltno cesto, ki vodi iz Javor na Mlako in se obrnili nazaj proti Javorjam.
"Par Brec" smo sledili markacijam desno v klanec in mimo Kreka, kjer nas je Janez pričakal z doro kapljico.....
.... prišli do Barbarčeve hiše, ki stoji na mestu rojstne hiše Luka Jerana. Tu nam je Mihela povedala precej o življenju in delu Luka Jerana. Bil je duhovnik, pesnik (Marija skoz življenje...)pisatelj, časnikar, urednik Zgodnje Danice, misjonar....in še in še. Vsekakor velik človek in zelo primerno je da je ta hiša vključena v to pot. To je tudi rojstna hiša moje mami in v tej hiši sem preživela veliko lepih dni s svojo staro mamo ter bratranci in sestričnami.
Nadaljevali smo do najvišje točke pohoda, kjer so otroci spet povedali nekaj besed in se nato po stari lepi in že skoraj opuščeni stezi vrnili v Javorje in skozi vas v šolo, kjer je bila kratka proslava. Javorski pevci so zapeli Zdravljico in še nekaj pesmi (meni zelo lepo domačo Gor čez Javorje), predsednik Krajevne skupnosti je pozdravil vse prisotne: župana Milana Čadeža, župnika Cirila Isteniča, g. Pavleta Florjančiča....in vse ostale. G Pavel Florjančič, geolog, ki je bil prvi, ki je očeta napotil do pravih ljudi in ustanov in z njim in z meteoritom bil ves čas, je povedal veliko o samih raziskavah, o tem, kaj sploh je meteorit in o pomembnosti najdbe. Povedal je, da načrtujejo nadljne dogodke v zvezi z Meteoritom Javorje in sicer naj bi letošnjo jesen v Javorjah organizirali srečanje raziskovalcev, leta 2019, na deseto obletnico najdbe, pa v Ljublani načrtujejo mednarodni simpozij na temo Meteorita Javorje in ostalih meteoritov najdenih na področju Slovenije. Nekaj besed o projektu učencev PŠ Javorje in o delu turističnega krožka v Javorjah je povedala tudi učiteljica Maja Kokalj. Zelo lepo pa je vse skupaj povezala Mihela Kokalj.
G. Pavle Florjančič
Javorski pevci
Nato smo šli do obeležja na parkirišču pod šolo, ki nas je še vedno čakalo pokrito. Ko so prerezali trak (ne bom jih naštevala, ker lahko koga spustim ali pomotoma koga dam zraven, ki ga tam ni bilo) je župnik Ciril Istenič obeležje še blagoslovil.
Zelo lepo obeležje
Župnik Ciril Istenič ga je blagoslovil
Ob pijači in prigrizku, ki so ga pripravile kmečke žene, smo še malo poklepetali in se po prijetnem druženju, polni lepih vtisov in občutkov odpravili domov.
Še najzaslužnejši in idejni vodja celotnega projekta g. Janez Šturm, ki ga spremlja v narodno nošo oblečen Kokalj Rudi
Glavni krivec Darmutu Mirko
Res je bil lep dan in v veliko veselje mi je, da se v Javorjah dogaljajo stvari in dogodki, ki bodo popestrili ponudbo v teh, res lepih krajih pod Blegošem
Hermina, zelo lepo si opisala in prikazala dogodek. Tale organizacija je bila kar zalogaj. Dobro, da imamo Javorci toliko aktivnih ljudi, ki so pripravljeni delat. S tem, ko pravim Javorci mislim seveda tudi Žetince, Mlačane, Muruce, Zaprevuce, Dolejnce, Podvaršane. Nisi pa napisala, da je bila par Barbarč(Luka Jeram) doma tvoja mami.
OdgovoriIzbrišiAvtor je odstranil ta komentar.
OdgovoriIzbrišiSem popravila, saj Pr Barbarč sem res velik lepih dni preživela in prov je, da to povem.
Izbriši