Narava nam je naklonila en čudovit dan. Četudi je bilo ves teden malce slabše vreme, so se vasi pod Starim vrhom prebudile v krasen sončen dan, ki mu je piko na i dala še snežna kulisa.
Snega je bilo sicer le z vzorec, a toliko pa že, da so se med hišami, kjer smo hodili že slišali vriski in smeh otrok, ki so na dan vlekli sanke in se na bližnjih bregovih sankali.
Dan kot nalašč za Meteoritkov pohod. Petnajst let je minilo, ko sta oče Mirko in strojnik Miha v gozdu našla meteorit Javorje. Najdba, ki je malo vas Javorje vpisala v svetovni zemljevid.
Učenci PŠ Jvorje, so že pred trinajstimi leti prvič označili meteoritkovo pot. Tisti otroci so sedaj že odrasli in njihovi nasledniki (tokrat učenci dramskega krožka) so odlično prevzeli nalogo in šesdeset pohodnikov popeljali po Meteoritkovi poti.
Zbrali smo se pri obeležju meteorita v Javorjah pri šoli in po pozdravu predsednika TD Stari vrh Tomaža in učencev, smo se odpravili v nasprotni smeri poti in se najprej odpravili do gasilskega doma, kjer je na steni lepa freska svetega Florjana našega velikega umetnika Petra Jovanoviča.
Nadaljevali smo pohod skozi vas in proti Polešici, kjer smo se ustavili pri Krekovi knjižnici. Učenci so predstavili knjižnico in knjige v njej. Mimo hiše, kjer je bil rojen duhovnik, misijonar pesnik, urednik in dobrotnik Luka Jeran, smo nadaljevali pohod proti najdišču meteorita.
Kar nekaj časa smo hodili po razgledni asfaltni cesti v smeri proti Mlaki. Nato smo se spustili desno v gozd, ki se mu reče Na Požarju (na Požari) Meteoritkova pot poteka po gozdu, ki skoraj v celoti v lasti Mirka Štiblja, najditelja meteorita in tudi on nam je med potjo pripravil nekaj zanimivih razlag o opravilih, ki so že pozabljena. O obsekancih - deblih, na katerih so včasih sekali veje, ki so jih povezovali v vejnke, s katerimi so kasneje pozimi krmili živino. Povedal nam je o lazih, ki jih je na Požarju bilo kar nekaj - zemljišča, nekaj kvardratnih deset metrov velike njive v precejšnjem bregu, ki so jih kmetje dajali v najem bajtarjem. Šli smo tudi mimo hrastovke, a o njej morate povprašati kar njega. V gozdu so dom dobili tudi palčki, ki lepo popestrijo pot. Kdor bo šel po tej poti jih naj kar poišče, a naj ostanejo kar tam, saj so radi v gozdu.
Seveda pa je bil glavni postanek sredi gozda pri najdišču meteorita Javorje. Učenci so najprej povedali kaj je tam in nato povabili tudi Mirka, da je še enkrat povedal zgodbo o najdbi meteorita. Prostor je lepo urejen in pogosto ga obiskujejo sprehajalci, saj je krožna pot mimo najdišča primerna za lep sprehod.
Ustavili smo se tudi pri hudourniku Ježa, ki tokrat še ni bil zaledenel. Pot smo nadaljevali preko razglednih poti mimo travnikov v smeri proti vasi Javorje. Še enkrat so nas učenci ustavili in nas tokrat opozorili na dejavnost, ki je v krajih pod Straim vrhom dokaj razširjena. Kuhanje oglarske kope in pridobivanje oglja.
Za obisk pri kopi nam je že zmanjkovalo časa in smo se odpravili še do
zadnje točke pohoda, do Darmutuve domačije, kjer nam je Mirko pokazal še
repliko meteorita Javorje in svoje pletarske izdelke
Učenci so z zanimanjem potežkali repliko, prav tako tudi starejši pohodniki in vsi so bili presenečeni nad težo meteorita.
Ni komentarjev:
Objavite komentar